Úvod » Zásady stravování

Strečink

publikováno 23.12.2014

STREČINK

Na strečink se v posledních letech vyskytuje celá řada, často protichůdných názorů. I když si většina lidí myslí, že strečin nepřináší žádné výrazné výsledky, tím pádem ho do svého programu nezařazují, přičemž strečink je nedílnou součáastí tréninku a jednou z největších chyb je právě strečink zanedbávat či zcela vynechat. 

Střečink je klíčová součást pravidelných sprotovních aktivit. Neměli byste brát strečinkové cviky jako něco, co v téninku být může ale nemusí. Strečink je důležitý i proto, že podporuje krevní oběh a tím transportkyslíku do svalů. Má příznivý vliv na pohyblivost i flexibilitu, zmírňuje únavu svalů po tréninku, neboť napomáhá metabolizaci odpadních produktů a tím urychluje regeneraci. Pár minut věnovaných několika strečinkovým cvikům se vám tedy bohatě vrátí. Za předpokladu, že byste strečink dlouhodobě zanedbávaly, výrazně navyšujete riziko zranění, dochází ke zhoršení držení těla (posun ramen a brady dopředu), k zatuhnutí hamstringů a ke zhoršení pohyblivosti v pánvi. Nikdy však není možné protahovat poraněný sval. Pokud čelíte nějakému zranění, vždy byste měly postižené partii dopřát dostatek času na hojení. Stejně tak dobře nelze zařazovat statický strečink před explozivní aktivitou, jakou jsou například plyometrické cviky.

Existuje více druhů strečinku a bylo by dobré, abyste měly přehled o tom, kdy který zařazovat. 

DYNAMICKÝ STREČINK - jedná se o protažení svalu v rámci jeho rozsahu pohybu. Provádí se pomocí jednoduchých cviků, jako je kroužení pažemi či rotace trupu. Dynamická rotace bývá někdy zaměňována za balistický strečink, při kterém se na sval působí větší silou. Balistický strečink je dnes již spíše archaická metoda, dříve využávaná ke svýšení flexibility svalu. Postupem času se ukázalo, že je neúčinný a nebezpečný. 

Kdy zařazovat? Dynamický strečink můžete provádět prakticky kdykoliv, nejlépe ale ráno po probuzení. Při pravidelném zařazování těchto cvičků si brzy všimnete zlepšení v držení těla, budete mít více energie a pochopitelně se zlepší flexibilita. Svou funkci skvěle splní také před, v průběhu tréninku i po jeho ukončení.

Proč zařazovat? Na rozdíl od statického strečinku dynamický strečink napomáhá zahřátí svalu.

STATICKÝ STREČINK - znamená, že je sval protahován až do maximální míry v rámci pocitu pohodlí. V této fázi protažení na nějakou dobu setrváte zcela bez pohybu. 

Kdy zařazovat? Tyto cviky zařazuje na konci tréninku nebo sprotovní aktivity, kdy už jsou svaly dostatečně zahřáté. Statický strečink se doporučuje také před spaním, kdy napomáhá regeneraci a uvolnění svalů.

Proč zařazovat? Statický strečink by měl být nedílnou součástí vašeho tréninku, protože zvyšuje flexibilitu, svaly se tedy nezkracují. umožní nám zachovat si pohyblivost, případně ji ještě zlepší.

MYOFASCINÁLNÍ STREČINK - jedná se o protažení fascie pomocí pěnového válečku. Fascie je vrstva tkáně obepínající sval. Sval si můžete představit jako svazek elektirckých drátů, které jsou obklopené izolací. Izolace kolem drátů je vlastně fascie.

Kdy zařazovat? Tento typ strečinku můžete zařazovat prakticky kdykoliv, vysoce efektivní je ovšem po cvičení o vysoké intenzitě.

Proč zařazovat? Tímto strečinkem docílíte uvolnění fascie, čímž zlepšíte pohyblivost svalu. Váleček uvolňuje pojivovou tkáň, takže dochází ke zvýšení výkonnosti a také k prodloužení rozsahu pohybu.

Komentáře

Přispívat do diskuze mohou jen přihlášení uživatelé.

V diskuzi není zatím žádný příspěvek

Aktualita

Špízy z tuňáka
Špízy z tuňáka 240 g čerstvého tuňáka čerstvý koriandr 2 chilli papričky sůl, pepř 2 lžičky medu 2 lžičky sójové omáčky chilli olej 2 žluté ...

Kalendář akcí

« 05 / 2024 »
Po Út St Čt So Ne
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejbližší akce
Astratex.cz - Svůdné spodní prádlo nejen pro vášnivé večery


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Panska moda na Zoot.cz